З нагоди Міжнародного дня усунення насильства проти жінок Міжнародна Федерація за Права Людини (FIDH) випускає українську версію глосарія "Сексуальне та гендерне насильство: глосарій від А до Я". Переклад українською мовою було здійснено завдяки допомозі організації-члена FIDH в Україні – Харківської правозахисної групи. Глосарій охоплює 61 важливий термін, пов’язаний із сексуальним та гендерним насильством (СГН), і освітлює контекст, в якому вчиняються такі злочини, та стандарти, яких треба дотримуватися при спілкуванні з особами, які пережили сексуальне чи гендерне насильство. Публікація доступна сімома мовами, включаючи англійську, французьку, російську, іспанську, арабську та фарсі.
Цією публікацією FIDH прагне зменшити недостатнє документування, розслідування та переслідування СГН – недолік, який частково корениться у поширеному нерозумінні цієї теми. Таким чином, Глосарій має стати практичним посібником та відправною точкою для тих, хто документує факти, розглядає судові справи, займається поширенням інформації або здійснює правозахисну діяльність у цій галузі.
Публікація також має на меті підсумовувати ключові рекомендації щодо того, що можна і чого не можна робити під час роботи з особами, які пережили СГН. Надзвичайно важливо забезпечити, щоб міжнародні стандарти – такі як принцип "не нашкодь" та конфіденційність – були досконало зрозумілі та дотримувалися всіма, хто працює з особами, що пережили СГН. Не менш важливо уникати повторної травматизації жертв, надавати належну медичну та психологічну допомогу, а також посилювати профілактичні заходи.
Публікація виходить у час, коли зростає кількість доказів сексуального насильства з боку російських військовослужбовців в Україні. Громадські організації та міжнародні агенції задокументували численні факти СГН, спрямованого проти жінок, чоловіків та дітей різного віку. Задокументовані випадки включають, але не обмежуються зґвалтуванням, примусовим оголенням, погрозами сексуального насильства та примусом бути свідками такого насильства. У кількох випадках, задокументованих Незалежною міжнародною комісією ООН з розслідування порушень в Україні, російські збройні сили вчиняли сексуальне насильство щодо полонених чоловіків і жінок, часто з примушенням до оголення за знущальними і принизливими умовами. Жертви, у тому числі діти, іноді примушувалися бути свідками цих злочинів.
Незважаючи на значну увагу з боку засобів масової інформації та на доповіді громадянського суспільства, масштаби поширення СГН в Україні все ще потребують дослідження Внаслідок травм, зазнаних постраждалими, та стигму, пов’язану з СГН, більшість жертв відмовляються розповідати про те, що відбулося. Окрім того, існуючий стан небезпеки та вимушене переселення призводять до недостатнього обліку цих злочинів.